czwartek, 19 stycznia 2012

Zimowe ciasto z żurawiną/Winter cake with cranberries


Znów propozycja z kuchni rosyjskiej. Eksploruję temat żurawiny, z której dotychczas zdarzało mi się przyrządzać jedynie kompot w okolicach Bożego Narodzenia. Ponieważ jednak w moim ulubionym i najlepiej zaopatrzonym warzywniaku czerwone kulki żurawiny były wyjątkowo dorodne i patrzyły na mnie niemalże błagalnym wzrokiem, postanowiłam jeszcze raz sprawdzić, co mają do zaoferowania.

Składniki:

Na ciasto:

3,5 szklanki mąki
50 g rozpuszczonego masła
½ szklanki cukru
50 g świeżych drożdży 
1 jajko + 1 jajko do posmarowania ciasta
1 szklanka mleka
szczypta soli

Na masę:

250 g żurawiny
1 burak
skórka z cytryny

Wykonanie: 

1) Drożdże rozpuść w ciepłym mleku z cukrem, dodaj pozostałe składniki na ciasto, wyrób. Jako typowy leń kuchenny robię to za pomocą miksera z misą i wyjmuję dopiero gotowe ciasto:)

2) Odstaw ciasto do wyrośnięcia w ciepłe miejsce.

3) Żurawinę zmiksuj z cukrem, dodaj utartego drobno buraka i skórkę z cytryny. Przyznaję się bez bicia, że o skórce po prostu zapomniałam ale i tak wyszło ok.

4) Posmarowaną tłuszczem formę wyłóż wyrośniętym ciastem, zostawiając część ciasta na paski do udekorowania masy, podpiecz trochę w piekarniku nagrzanym do 220 stopni.

5) Na podpieczone ciasto wyłóż masę, ozdób paskami ciasta, które posmaruj roztrzepanym jajkiem, piecz ok. 25-30 minut w 220 stopniach.

Nasza ocena:

Świetne, choć nie do końca wiem czemu konkretnie służy ten burak? Oszczędności na żurawinie? Nie wykluczam:) W każdym razie do pomysłu z burakiem podchodziłam z rezerwą ale nie jest wyczuwalny w masie. Po domu zaś rozchodzi się obłędny zapach drożdżowego. To kolejny przepis z „Tradycyjnej kuchni rosyjskiej, o której pisałam tutaj.


Again Russian cooking. I am still exploring the subject of use of cranberries. So far I made only stewed fruit drink during Christmas. But last time at my favorite grocery I found such lovely mature red cranberries that I simply had to buy them, I decided to check once again what they can offer. 

Ingredients:

For the dough:

3,5 glass wheat flour 
50 grams melted butter
½ glass sugar 
50 grams fresh yeast
1 egg + 1 egg to butter the cake 
1 glass milk
1 pinch salt 

For the filling:

250 grams cranberries 
1 beetroot
Peel from 1 lemon

Method:

1) Melt the yeast in not very warm milk with sugar, add the other ingredients and knead the dough. I am too lazy to make it myself, I let my robot to do itJ

2) Put the dough aside and let it grow in a warm place. 

3) Mix the cranberries with sugar, add the grated beetroot and some peel from lemon cut into small pieces. 

4) Butter the pan with for example butter, put the grown dough inside leaving some dough for stripes in order to decorate the top of the cake. Bake in an oven for some minutes in the temperature of 220 Celsius degrees.

5) Add the filling, decorate it with the stripes cut from the rest of the dough and bake for 25-30 minutes in the same temperature.

Our opinion:

Great but I am still not sure for what reason we add the beetroot? To save money and add less cranberries? I cannot exclude this possibility:) I was a bit afraid of this beetroot in the cake but it is ok – you don’t feel its taste in the filling. And the smell of a yeast cake baked in the house is wonderful when you bake it! This is another recipe from the ‘Traditional Russian Cooking’ about which I wrote here


10 komentarzy:

 1. no ciekawe..ja jako Podlasianka (blisko granicy) kuchnię rosyjską mam we krwi :) nawet czasami nie wiem ,ze to kuchnia wschodnia..a ona jest bardzo ciekawa..hmm burak..a moze on łagodzi cierpki smak zurawiny ?

  OdpowiedzUsuń
 2. Hi Ola,

  Love the new look to your Foodie blog.
  The cranberry cake looks delicious and look forward to learning more of your Russian cooking.
  Thanks for sharing.

  Hugs
  Carolyn

  OdpowiedzUsuń
 3. Mona, do nadzienia idzie dość dużo cukru więc sama nie wiem, w każdym razie smakuje lepiej niż ok:)
  Carolyn-thanks!

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeśli to tradycyjna kuchnia, to raczej nie przejmowali się oszczędnością. Zurawina nie była po 20 zl na straganie, tylko rosła sobie po prostu na krzaku.

  OdpowiedzUsuń
 5. no to poddaję się, nie wiem po co ten burak:) może ma zagęszczać?

  OdpowiedzUsuń
 6. i dalej..temat ,,burak"- moze to pozostałość , mix tradycyjnego przepisu..a nie wielka filozofia :)żurawina nie wszędzie rośnie i nie cały rok..burak nie jest znowu tak rośliną starą w Rosji , być może kiedyś zamiast żurawiny trzeba było dać sachar ( cukier) i burak , a teraz mamy przepis trochę żurawiny i buraka ? ale co tam ..ważne , że smakuje..ja wypróbuje , bo lubie takie mixy..:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mona, a może ten burak miał dosładzać swoja naturalną słodyczą?
  nigdy się już nie dowiemy:)

  OdpowiedzUsuń
 8. This is a lovely dessert! Unfortunately I cannot find fresh cranberries so easily here in Greece. I would have loved to have a bite of this one. Thank you for stopping by my blog. You have a beautiful home here!

  OdpowiedzUsuń
 9. Katerina, thank you!
  It is more popular in the north:)

  OdpowiedzUsuń